Drewniane zabawki – element przyjaznego Ziemi stylu życia i wartościowa pomoc w domowej edukacji ekologicznej

Zabawki grają niezwykle ważną rolę w życiu każdego dziecka, gdyż z jednej strony uczą je one o otaczającym świecie, który często nie jest dostępny dla niego bezpośrednio, a do tego rozwijają one tak ważną kreatywność i inne kompetencje, które są kluczowe w dalszym rozwoju naszych pociech. Zabawki jednak mogą pełnić nie tylko te podstawowe role, lecz służyć mogą także przekazywaniu dziecku głębszych wartości, w tym tych związanych z ekologicznym stylem życia i minimalizowaniem negatywnego wpływu ludzkiej obecności na planetę, a najlepiej sprawdzą się przy tym drewniane zabawki (https://www.bee.pl/9452-drewniane-zabawki).

Zalety drewnianych zabawek – ekologia na pierwszym miejscu

Zabawki z drewna posiadają wiele zalet, w tym cieszą się olbrzymią popularnością ze względu na bezpieczeństwo. Składają się one bowiem zazwyczaj z dużych elementów, których maluchy nie mogą połknąć lub umieścić w nosie, a także nie posiadają one ostrych krawędzi i nie wywołują reakcji alergicznych i poparzeń, jak często ma to miejsce w przypadku zabawek z tworzyw sztucznych i niektórych metali i ich stopów.

Niektórzy jednak cenią je przede wszystkim za to, że nie stanowią one zagrożenia dla planety, gdyż drewno ulega degradacji, nie zatruwając przyrody, w przeciwieństwie do zabawek z tworzyw sztucznych, których wpływ na planetę jest bardzo negatywny i które stanowią zagrożenie dla zdrowia całej ludzkości. W zbiornikach wodnych, a także w wodzie z kranu, obecne są cząsteczki mikroplastiku, które trafiają do organizmów żywych. Znajdowane są one w rybach i innych zwierzętach, które spożywamy, a także dochodzi do ich akumulacji w organizmie człowieka poprzez spożywanie zanieczyszczonej nimi żywności i wody.

Drewniane zabawki a edukacja ekologiczna w domowym zaciszu


Wielu rodziców przykłada ogromną wagę do domowej edukacji ekologicznej, gdyż przedszkola i szkoły najczęściej nie zapewniają jej, a już na pewno nie robią tego na satysfakcjonującym poziomie. Bardzo często trzeba więc samodzielnie zająć się uświadamianiem dziecka w tej materii, a drewniane zabawki sprawdzą się tu doskonale. Pomogą one kształtować u dziecka odpowiednie nawyki, a do tego przeprowadzać można z maluchem dyskusje dopasowane do jego poziomu rozwoju, zainteresowań i wieku, podczas których wytłumaczy mu się, dlaczego bawi się właśnie takimi zabawkami i jaki to ma wpływ na planetę.

Chociaż wydaje się, że w epoce, w której wszystko tonie w odpadach z tworzyw sztucznych, taka mała zmiana odniesie niewielki efekt, to tak naprawdę ma one duże znaczenie. Drewniane zabawki są coraz popularniejsze, coraz więcej jest producentów specjalizujących się tylko w nich. Dodatkowo dziecko, któremu będą służyć, w dalekiej przyszłości dla swoich pociech także z dużym prawdopodobieństwem będzie wybierać zabawki przyjazne ekologii.

About the Author

You may also like these